Homegrown Schedule

by Reader Contributing Staff

Due to a production error in the April 25 issue, the Reader listed incorrect times for the Duluth Homegrown Music Festival. This time we got it right, we swear. You can also check out the schedule at duluthhomegrown.org.

 

Friday May 3

 

6:00 p.m. Beaner’s: Jensen

6:15 p.m. Zeitgeist: Yester

6:30 p.m. AICHO: Leifhinkel

6:45 p.m. Amazing Grace: Port City 
Limit

7:00 p.m. Beaner’s: Born Too Late

Sacred Heart: Sing! A Women’s 
Chorus

7:15 p.m. Zeitgeist: Jesse Luoma & 
Steve Garrington

7:30 p.m. Sir Benedict’s: Morrow

Legacy Glassworks: Spencer Walton

AICHO: World Beat Drummers

7:45 p.m. Amazing Grace: 
Sugar on the Roof

8:00 p.m. Sacred Heart: 
Gaelynn Lea

DTA Trolley: Kaylee Matuszak

Beaner’s: Ryan Van Slooten

8:15 p.m. Zeitgeist: Ann Kathryn

Blush: Maintenance Free

8:30 p.m. Legacy Glassworks: 
Darren Sipity

Sir Benedict’s: Israel

Blacklist: Mint Vintage

AICHO: Seyi Oyinloye

8:45 p.m. Carmody: The Resonance

Amazing Grace: Zeb or Zeke 
& the Run Away Screamings

9:00 p.m. Pizza Luce: Hollow Profit

DTA Trolley: Kyle Ollah

Sacred Heart: Nat Harvie Trio

9:15 p.m. Blush: Shadows of Me

R.T. Quinlan’s: A Winter Downpour

9:30 p.m. Sir Benedict’s: 
Brother Jon Band

Legacy Glassworks: 
Charlotte Montgomery

Rex Bar: DJ Sox

Blacklist: The Little Black Books

9:45 p.m. Carmody: Brown & White

10:00 p.m. Pizza Luce: Breanne 
Marie & the Front Porch Sinners

10:15 p.m. Blush: Rob May

R.T. Quinlan’s: Torment

10:30 p.m. Blacklist: Dog Talk

Sir Benedict’s: Gentleman’s 
Anti-Temperance League

Rex Bar: Nudecolors

10:45 p.m. Carmody: Honey Dick

11:00 p.m. Pizza Luce: Amy Abts 
& the Transcranials

11:15 p.m. R.T. Quinlan’s: 
Eric Pollard & Friends

Blush: Jaw Knee Vee

11:30 p.m. Rex Bar: Attom

Blacklist: Emily Haavik & The 35s

11:45 p.m. Carmody: The Elements

12:00 a.m. Pizza Luce: MRS. & the 
Sordid Affairs

12:15 a.m. R.T. Quinlan’s: 
A Band Called Truman

12:30 a.m. Rex Bar: 
The Crunchy Bunch

 

 

Saturday May 4

10:30 a.m. Chester Bowl Park: 
Rock ’n’ Run

12:00 p.m. Chester Bowl Park
Homegrown Kickball Classic

6:00 p.m. Beaner’s: 
Discord at Dawn

6:15 p.m. Zeitgeist: Stel

6:30 p.m. AICHO: 
Teague Alexy & Common Thread

6:45 p.m. Amazing Grace: Paul Cerar

7:00 p.m. Beaner’s: Phantom Tails

7:15 p.m. Zeitgeist: John Agacki

7:30 p.m. AICHO: Big Science

Sir Benedict’s: Goat Hill Quartet

Legacy Glassworks: 
Mugshot Davin & the Prozac Robots

7:45 p.m. Minnesota Power Plaza: 
Ignite Studio Aerialists

Amazing Grace: 
Moonlight Community

8:00 p.m. Beaner’s: #igotwork

DTA Trolley: Aaron Tank

8:14 p.m. Blush: Peter Pain

8:15 p.m. Zeitgeist: 
Tribal Alchemie & Friends

8:30 p.m. AICHO: BIG INTO

Sir Benedict’s: Bill Bastian

Legacy Glassworks: Copper Core

Blacklist: Lesser Planets

8:45 p.m. Spurs on First: James G

Minnesota Power Plaza: 
Spin Collective

Amazing Grace: Steven Sola Jr.

9:00 p.m. DTA Trolley: Horse Fzce

Pizza Luce: Willie Diction

9:15 p.m. Blush: 
Pale in Comparison

R.T. Quinlan’s: Rich Mattson 
& The Northstars

9:30 p.m. Sir Benedict’s: 
Abe Curran Band

Blacklist Artisan: Al Church

Legacy Glassworks: Kyle Scherz

Rex Bar: Portrait of a Drowned Man

9:45 p.m. Carmody: JayGee

Spurs on First: Minnesota Mice

10:00 p.m. Pizza Luce: WNDY

10:15 p.m. Blush: DJ NoSwag

R.T. Quinlan’s: Moon Dogs

10:30 p.m. Sir Benedict’s: 
Bill Flannagan’s Blue Cabooze

Rex Bar: Doc Hyde

Blacklist: Venus de Mars

10:45 p.m. Spurs on First: 
Christopher David Hanson Band

Carmody: Timmy Jacks Off

11:00 p.m. Pizza Luce: 
The Great Unwilling

11:15 p.m. Blush: Anatomy 
of Ruminants

R.T. Quinlan’s: Dog Park Barbeque

11:30 p.m. Rex Bar: 
Duluth Dolls Burlesque 
& Cabaret Dance

Blacklist: Timbre Ghost

11:45 p.m. Spurs on First: 
The Fontanelles

Carmody: Winning Isn’t Everything

12:00 a.m. Pizza Luce: The Latelys

12:15 a.m. R.T. Quinlan’s: Prone

12:30 a.m. Rex Bar: Jacob Mahon 
& the Salty Dogs

 

 

Sunday  May 5

Canal Park Brewing Co: 

1:30 p.m. Hannah Rey

2:30 p.m. The Old Smugglers

3:30 p.m. Actual Wolf